Більше 70% спортсменів закінчують свій активний спосіб життя після отримання травми. Найчастіше з цим пов'язана неправильна і несвоєчасна перша допомога.
Однією з травм, що часто зустрічаються, є розрив м'язів. Існує стереотипна думка, що така проблема зустрічається тільки у тих, хто займається силовими тренуваннями. Насправді, розрив зустрічається у спортсменів різної спрямованості.
Причини пошкодження м'язів
Під розривом мається на увазі не ушкодження самостійних м'язових волокон, а саме зв'язок, які їх кріплять до кістки. Така травма може бути отримана з кількох причин:
Надмірне навантаження
Надивившись на стероїдних монстрів в ютубі, багато хто прагне до аналогічних показників у вазі. З екранів нам кажуть, що все це абсолютно безпечно і правильно, але як тільки камера вимикається, будь-який спортсмен переходить до стандартних тренувань без перенапруги.
Ось, що відбувається з тими, хто намагається взяти ношу не по силам:
Зверніть увагу на ліву руку спортсмена. При розриві зв'язки м'яз скорочується, що відмінно можна побачити в цьому прикладі.
Аналогічна ситуація і в інших видах спорту. Надмірне навантаження є однією з найпоширеніших причин розриву м'язів. Для цього не обов'язково піднімати велику вагу, а досить зробити різкий рух або пробігти більше, ніж організм може витримати.
Намагайтеся не перестаратися на тренуваннях, адже саме через це є шанс, що на вашому спортивному способі життя буде поставлений хрест.
Виконання найбільш травмонебезпечних вправ
Горизонт, прапорець, жим штанги на біцепс - всі ці та інші подібні вправи дають особливо сильну напругу на м'язи. Це не означає, що кожен, хто їх виконує, обов'язково зіткнеться з травмою, але, в порівнянні з іншими фізичними навантаженнями, шанс досить великий.
Наприклад, ось він, красень, який показав майстер-клас виконання вправи «Горизонт»:
Найчастіше розриви зв'язок через виконання травмонебезпечних вправ зустрічаються у гімнастів. Але і в бодібілдингу подібне явище не рідкість. Крім звичайних силових навантажень деякі спортсмени виконують вкрай небезпечні рухи, щоб дати на м'язи велике навантаження. Вони сподіваються таким чином швидше накачатися, а підсумком стає серйозна травма, яка відправляє їх на лікарняне ліжко на тривалий період.
Намагайтеся виконувати всі вправи усвідомлено і не раніше, ніж ваша фізична форма дозволить це зробити без ризику для здоров'я.
Недостатній час на відновлення
Якщо спортсмен працює день через день, це не означає, що він ледачий або слабкий, просто він знає, як правильно тренуватися. У гонитві за вагою, масою, технікою і рельєфом люди забувають про відпочинок, починаючи займатися щодня.
У підсумку, м'язи не встигають відновлюватися і з кожним разом все більше наближаються до розриву. Багато хто недооцінює ефект від відпочинку, за що розплачуються своїм здоров'ям.
А ось, наприклад, Лі Хейні - восьмиразовий володар титулу «Містер Олімпія», за всю свою кар'єру не отримав жодної травми. В одному з інтерв'ю він пояснив свій успіх тим, що завжди знав міру в тренуваннях.
Нехтування розминкою
Найбільш груба помилка, яку здійснюють всі новачки - слабка розминка. Деякі її і зовсім не роблять, вважаючи що сенсу немає, а інші виконують її пару хвилин, ну щоб було.
За фактом розминка повинна проходити не менше 15 хвилин, а в разі, якщо ви готуєтеся сьогодні взяти нову вагу, пробігти далі звичайного або зробити складну вправу, то і зовсім всі 40 хвилин. Розігрів дозволяє підготувати м'язи і зв'язки до подальших навантажень.
Слабка еластичність м'язів і їх крепатура підвищують шанс отримання травми. У більшості випадків саме погана розминка стає причиною розриву зв'язок у новачків, оскільки досвідчені спортсмени ніколи не нехтують годинним розігрівом.
Генетично погана еластичність м'язів
Не тільки погана розминка може стати причиною травми. Бувають випадки, коли погана еластичність м'язів закладена у людини на генетичному рівні. Це не вирок. Досить довше виконувати розігрів і робити додаткові вправи на розтяжку, щоб усунути цей нюанс.
Але проблема в тому, що мало хто знає про свою генетичну схильність до травм, роблячи все як і звичайні спортсмени. У такому випадку, навіть виконуючи невелику розминку, чітко знаючи техніку і не перенапружуючись, є шанс отримати розрив м'яза.
Діагностика травми
Найчастіше розрив плутають з розтягуванням або надривом м'яза. Але, у кожного з цих ступенів пошкодження зв'язок є свої характерні симптоми:
- Розтягування виражається гострим болем, але при цьому людина здатна рухати кінцівкою без особливих обмежень.
- Надрив призводить до нездатності напружувати або рухати м'яз, а також характеризується болем і набряком.
- Розрив м'яза виражається в підшкірній кровотечі, нездатності рухати кінцівкою, сильним болем і зовнішніми деформаціями в травмованій області.
Порвана зв'язка моментально дасть про себе знати. На відміну від інших подібних ушкоджень, у неї є явні зовнішні симптоми, не рахуючи сильного болю і знерухомлення.
Перша допомога при розриві м'язів
Якщо тканина була повністю порвана, то все, що можна зробити, це:
- Повністю іммобілізувати травмовану ділянку. Для цього можна використовувати бандаж, еластичний бинт або інші засоби.
- Створити відтік крові з пошкодженої зони. Травмована кінцівка повинна перебувати вище рівня тіла на зручній підставці.
- Прикласти холодний компрес. Холод звужує капіляри, зменшуючи кровотечу, що необхідно при розриві м'яза.
Розірвані зв'язки відносяться до серйозних травм, тому, як тільки перші невідкладні дії були виконані, необхідно звернутися до лікаря. У разі розриву може бути призначена операція по зшиванню пошкодженої тканини.
Після цього починається період реабілітації і лікування, про яке ми поговоримо в наступній статті. Тренуйтеся в міру і бережіть свої м'язи в будь-якому виді спорту.